© (c) Roozeboos

Feestje voor beginnende lezers

Over 'Tijgers lezen' van Edward van de Vendel, Pim Lammers, Anna Woltz en andere auteurs
Tijgers lezen cover

‘Gelukkig leren lezen’, zo luidt het motto van de serie Tijgerlezen van uitgeverij Querido, een reeks die bij beginnende lezers het leesplezier wil aanwakkeren. Geen op AVI-niveau geschreven boeken, met alle daarbij horende beperkingen, dus, geen krampachtige kunstgrepen om toch maar binnen een bepaald technisch kader te blijven, geen zouteloze en zielloze kost, maar aantrekkelijk uitgegeven, rijk geïllustreerde boeken die de jonge lezers verleiden met originele, spannende, grappige verhalen. In een eenvoudige taal, uiteraard, want de technische leesvaardigheid van beginnende lezers is nu eenmaal beperkt, maar steeds bijzonder goed geschreven.

In de reeks  verschenen ondertussen al meer dan dertig verhalen van talentvolle grote namen zoals Edward van de Vendel (die de reeks bedacht), Simon van der Geest, Anna Woltz, Bibi Dumon Tak, Pim Lammers en vele anderen.

In het onlangs verschenen Tijgers lezen. Korte verhalen om zelf te lezen zijn twaalf nieuwe verhalen gebundeld van verschillende auteurs die eerder al aan de reeks meewerkten. Veel verhalen gaan over oude bekenden, vertrouwde personages zoals het grappige duo Don en Sjon (Catharina Valckx), de eigenlijk heel erg lieve Rotkat (Janneke Schotveld & Milja Praagman) en Bob Popcorn (Maranke Rinck & Martijn van der Linden), maar de lezer leert ook nieuwe personages kennen.

(c) Ruth de Jaegher

De zeer verscheiden verhalen bieden voor iedere lezer wat wils. Sommige verhalen gaan over gevoelens die herkenbaar zijn voor kinderen, zoals ‘Bo & Jo’ (Joukje Akveld), over twee meisjes die uitgelachen worden door hun klasgenootjes, of ‘Hazel’ (Simon van der Geest), waarin een hazelworm te maken krijgt met de vooroordelen van andere dieren. Andere zitten dan weer boordevol fantasie: in ‘Bonnies Beestenboel’ (Claudia Jong) wil een meisje in de dierenwinkel een dier kopen dat niet bestaat, en in het grappige ‘Wat er gebeurde toen Bert en Bart op pauze stonden’ (Tjibbe Veldkamp & Kees de Boer) kunnen mensen zomaar op pauze gezet worden met een zapper. Buitengewoon knap is ‘Er was eens een koe die op reis ging’ (Pim Lammers & Marije Toman), waarin de koe Eefje, die graag sprookjes schrijft, voor het eerst zonder inspiratie zit. In zijn heerlijke tekst vol grapjes en knipoogjes toont Lammers maar weer eens zijn grote talent en originaliteit.

Het boek wordt extra aantrekkelijk door de overvloed aan illustraties, van de hand van een keur aan illustratoren, zoals Jan Jutte, Marije Tolman en Floor de Goede. Hun tekeningen vullen de tekst aan, gaan ermee in dialoog, spelen met de combinatie tussen tekst en illutraties en zorgen voor extra grapjes en de voor beginnende lezers zo nodige lucht.

(c) Karst-Janneke Rogaar
(c) Karst-Janneke Rogaar

 Tijgers lezen is niet alleen een perfecte kennismaking met de reeks Tijgerlezen. Het is vooral ook een knappe bundel voor eerste lezers, die toont dat leren lezen niet saai en zouteloos hoeft te zijn.

 

Met bijdragen van Pim Lammers en Marije Tolman, Kaat Vrancken en Saskia Halfmouw, Catharina Valckx, Tjibbe Veldkamp en Kees de Boer, Anke Kranendonk en Jan Jutte, Anna Woltz en Lars Deltrap, Janneke Schotveld en Milja Praagman, Marancke Rinck en Martijn van der Linden, Edward van de Vendel en Floor de Goede, Simon van der Geest en Karst-Janneke Rogaar, Joukje Akveld en Anne Roos Kleiss, Claudia Jong en Ruth De Jaeger.

Diverse auteurs: Tijgers lezen. Korte verhalen om zelf te lezen, Querido, Amsterdam, 2024.
Illustraties van diverse illustratoren.
ISBN 9789045129884. 

0

LEES OOK

Mooi mooier mooist

Over de allermooiste kinder- en jeugdboeken …

‘Praten doen we niet veel’

Over De tuin van mijn Baba van Jordan Scott en Sydney Smith …

Wanneer de Dood een verhaal vertelt, kun je maar beter luisteren’

Over De boekendief van Markus Zusak …
Abonneer
Laat het weten als er
0 Reacties
Oudste
Nieuwste Meest gestemd
Inline feedbacks
Bekijk alle reacties

Een vader die alles kan

Hoe kunnen er zoveel gedachten in één hoofd passen?

Iedere olifant doet wel iets

Reading literature gives us images to think with.

meest recente berichten

Wie wint de Boon voor kinder- en jeugdliteratuur 2025?

Teken en schrijf en schilder en dicht zoals je bent

André Sollie

Dag André

Zoeken